Dlaczego warto uczyć się niemieckiego?

Dlaczego warto uczyć się niemieckiego? 7 (bardzo) dobrych powodów

Niemiecki jest jednym z najpopularniejszych języków, często uważanym za jeden z „tradycyjnie” wybieranych przez uczniów na całym świecie. Ma to oczywiście związek z historycznym i gospodarczym znaczeniem języka niemieckiego, którego wpływy sięgały i sięgają znacznie poza granice Niemiec. Wielu jest jednak skłonnych sądzić, że dziś niemiecki jest w odwrocie. Jeśli ty też tak uważasz, dowiedz się dlaczego… jesteś w błędzie.
Planujesz uczyć się języka niemieckiego? A może już od jakiegoś czasu uczysz się tego języka? Skoro jesteś tutaj, Twoja odpowiedź na jedno z tych pytań to najprawdopodobniej „tak”.

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Ucząc się, bądź podejmując decyzję o nauce języka niemieckiego, zapewniasz sobie mnóstwo korzyści. Choć dziś uczniowie mają większy niż kiedykolwiek wcześniej wybór języków do nauki, niemiecki wciąż pozostaje jednym z ich najpopularniejszych wyborów. Trudno się im dziwić. Zapoznaj się z naszą listą siedmiu bardzo dobrych powodów, dla których umiejętność mówienia w języku niemieckim jest i pozostanie niezwykle pożądaną na rynku pracy i nie tylko.

Niemiecka gospodarka jest olbrzymia

Niemal każdy wie, że pod względem gospodarczym Niemcy należą do europejskich i światowych liderów. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, o jak wielkiej gospodarce jest tu mowa. Pod względem PKB (Produktu Krajowego Brutto) ma ona bowiem wartość zbliżoną do łącznej wartości gospodarek wszystkich krajów hiszpańskojęzycznych! Co więcej, w roku 2016 niemiecka gospodarka osiągnęła najwyższe tempo rozwoju w ciągu ostatnich lat, a trendy na kolejne lata także są bardzo optymistyczne. W roku 2017 pozycja Niemiec jako „lokomotywy” strefy euro nie jest w najmniejszym stopniu zagrożona.

Niemieckie firmy są niemal wszędzie…

A to oznacza m.in., że pochodzące z Niemiec międzynarodowe firmy będę energicznie poszukiwać pracowników ze znajomością języka niemieckiego. Ta pozwoli nie tylko na osiągnięcie mocnej pozycji w krajowym oddziale firmy, ale także na atrakcyjne pod względem wynagrodzenia propozycje z samych Niemiec.

… podobnie niemieccy turyści

Dobra kondycja gospodarcza Niemiec to także dobra wiadomość dla adeptów niemieckiego pracujących w sektorze turystycznym. Rok w rok, miliony Niemców odwiedza kraje na całym świecie. Dzięki 20 dniom urlopu i sporej gotówce, należą oni do najbardziej zapalonych i najchętniej wydających pieniądze turystów. A to oznacza, że znajomość języka niemieckiego w hotelach i innych turystycznych lokalizacjach jest bardzo mile widziana.

Niemiecki to język innowacji i wynalazców

Mówi się, że Niemcy to kraj poetów i myślicieli. Oczywiście, na potwierdzenie tego drugiego można niemal bez końca wymieniać nazwiska niemieckich naukowców i myślicieli. Skupmy się jednak na teraźniejszości, bo także dziś Niemcy mają pod tym względem wiele do zaoferowania.

Czy obiło Ci się o uszy określenie „startup”. To rodzaj firmy, która próbuje przebić się na rynku z niezwykle innowacyjnym produktem lub modelem biznesowym. Takie firmy często powstają w miejscach szczególnie innowacyjnych, takich jak np. Krzemowa Dolina w USA. Innym miejscem znanym z ogromnej pasji do startupów jest stolica Niemiec – Berlin. Mówi się, że w tym mieście nowy startup powstaje średnio co 20 minut (!). Jeśli dodać do tego wszystkiego renomę niemieckich uniwersytetów, a także niskie koszty życia w niemieckiej stolicy w porównaniu np. z Paryżem, czy Londynem, nietrudno domyśleć się, dlaczego innowatorzy i naukowcy uwielbiają Niemcy.

To najpopularniejszy język w Europie

Tak, to nie angielski, a właśnie niemiecki jest najpopularniejszym, europejskim językiem pod względem liczby osób posługujących się nim jako językiem ojczystym. Niemiecki ma status języka oficjalnego nie tylko w Niemczech, ale także w Austrii, Belgii, Liechtensteinie, Luksemburgu i Szwajcarii.

Wcale nie jest taki trudny!

A do tego wszystkiego wcale nie jest taki trudny. Mity o tym, jak bardzo jest skomplikowany, to głównie… mity właśnie. Polski i niemiecki korzystają z tego samego alfabetu. Dzięki temu, zmuszeni jesteśmy do poznania jedynie kilku nowych znaków. Z kolei jeśli już znasz podstawy języków spokrewnionych z niemieckim, np. angielskiego, struktura zdań i podstawowe zasady gramatyczne powinny Ci brzmieć znajomo.

Staje przed Tobą otworem… zupełnie nowy świat

Niemiecki to nie tylko przewaga konkurencyjna na rynku pracy. To także ogromny świat, pełen wspaniałej literatury, muzyki i… ludzi. Poznając niemiecki, możesz swobodnie korzystać z ogromnych zasobów internetu w języku niemieckim, a także poznawać miliony nowych osób online. Otworzy się przed Tobą zupełnie nowy świat!

Jest wiele sposobów na poznanie języka niemieckiego. Jeśli interesują Cię praktyczne kursy językowe, a do tego nie posiadasz zbyt wiele czasu, warto zapoznać się z korzyściami kursów niemieckiego na odległość od ESKK. Bez względu jednak na to, jaką metodę wybierzesz, nie pożałujesz nauki języka niemieckiego!

Dlaczego warto uczyć się niemieckiego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przewiń do góry